otváracia doba: po-pi: 8:30 - 16:30
en-us
  • en-us
  • hu

Meranie vnútroočného tlaku


Ako funguje tonometer?

Bezkontaktné meranie vnútroočného tlaku, bolo vynájdené americkým optikom Bernardom Grolmanom. Metóda merania využíva rýchly pulz vzduchu k oplošteniu rohovky. Toto oploštenie rohovky je zaznamenané. Vnútroočný tlak je meraný tak, že sa zachytí sila prúdu vzduchu a čas vo chvíli oploštenia rohovky. 
Samotné meranie prebieha tak, že pacient sedí pred prístrojom, bradu a čelo má opreté v opierkach, vyšetrované oko (pravé,ľavé) fixuje na svetelný fixačný bod, prístroj pacientovi fukne (vzduch) najskôr do jedného potom do druhého oka. 

Prečo je dôležitá kontrola?

Ľudské oko je mäkký orgán, aby správne fungovalo, musí si udržiavať stály tvar. Stály tvar je udržiavaný práve tlakom vnútroočnej tekutiny, ktorý sa vytvára vo vnútri oka. Jej tvorba vo vnútri oka a odvod z oka von by mala byť v rovnováhe. Vnútroočný tlak sa zvyšuje vtedy, keď je znížený odtok vnútroočnej tekutiny z oka von. V tomto prípade je narušená rovnováha medzi tvorbou a odtokom, v oku začne vznikať pretlak. Za normálne hodnoty vnútroočného tlaku považujeme tlaky do 21 mm Hg. Ihneď po prebudení býva vnútroočného tlaku najvyšší a postupne počas dňa klesá.
Ak vnútroočný tlak vykazuje vyššie hodnoty, nazývame ho kritický, pri tomto tlaku nastáva porucha cievneho zásobenia oka. Priemerné hodnoty kritického tlaku sú (31±2,5) mm Hg. Ak dôjde k prekročeniu týchto kritických hodnôt, nastanú v očných tkanivách ireverzibilné procesy, ktoré dokážu trvalo poškodiť orgán zraku. Je však dôležité pripomenúť, že hodnota vnútroočného tlaku je pre jednotlivých pacientov rôzna a je závislá na veku, stavu ciev, sklerálnej rigidite a ďalších parametroch.